KENAN BIYIK

CUMHURİYETİ ANLAMAK VE YAŞATMAK


KENAN BIYIK
27 Ekim 2014 Pazartesi 23:12

Laik,Demokrat  Türkiye Cumhuriyetimizin ilanı ,kurtuluş mücadelemizin askeri ve siyasi alanda zafere ulaşmasının sonucudur.

Burada laiklik kavramını vurgulamamız gerekiyor,zira isminin  sonunda cumhuriyet olan bir çok ülke ,ya demokrasiden uzak, monarşi  anlayışıyla yönetilmiş  ya da hala yönetilmektedir.Bu bağlamda Laik ve demokrat  Cumhuriyetimizin kuruluşu bir aydınlanma ve çağdaşlaşma  hareketinin başlangıcıdır.

 

     Bu aydınlanma ve   çağdaşlaşma hareketinin  büyük önderi Mustafa Kemal Atatürk’ün arkadaşlarıyla kurduğu Cumhuriyetimizin ulusumuza kazandırdığı değerlerin önemini, kıymetini bilmek  ve bu değerlere sahip çıkarak onun kutsal emanetini sonuza değin yaşatmak  ulusça hepimize düşen önemli bir görevdir .

    Gazi Mustafa KemalAtatürk’ünbirleştirici ,kaynaştırıcı,bütünleştirici,çağdaşlaştırıcı ,yol gösterici  ilke ve devrimlerini rehber edinen Türkmilleti olarak inanıyoruz ki;Türkiye Cumhuriyeti  ,her şeye rağmen benimsediği evrensel ilkeleri muhafaza ederek ilerleyecek ve uygar dünyanın onurlu bir üyesi olmak için verdiği kararlı mücadeleyi sürdürmeye devam edecektir.Buradaki kararlı gücün kaynağı ,cumhuriyetimizin kurulduğu yıllarda ülkemizin içinde  bulunduğu ortam olmalıdır.

    Bu nedenle Cumhuriyetimizi kuranlara ,onu yüceltenlere günün anısına  minnet ve şükran duygularımı  sunmak istiyorum.

    Bu duygu ve düşüncelerle CUMHURİYETİMİZİN  91.yılını candan kutluyor,ulusumuza, nice sağlıklı kutlamalar temenni ediyorum.

 

                                                                                                                Saygılarımla

                                                                                                              Kenan BIYIK-Eğitimci


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık