RECEP MEMİŞOĞLU

ÇAYKUR , ALIMDA YENİ BİR UYGULAMAMI BAŞLATIYOR ?


RECEP MEMİŞOĞLU
20 Haziran 2016 Pazartesi 17:37

Eksperlerle yapılan toplantıda, Çaykur’un yeni çay alım politikasını açıklamıştır. Buna göre, ‘her bir bez çaya kalite kontrol yapılacak ve yüzdelik verilecek. Çayın yüzdelik olarak kalitesine göre kesim yapılacak’. Örnekle açıklayalım daha anlaşılır kılalım; Yaş çay üreticisi 100 kg çay getirmiş olsun alım evine. Bu çaya eksper yüzde 12 kötü çay puanı vermiş olsun, çayın toplamından yüzde 12 düşülecek ve 88 kg karta yazılacak. Yanlış anlaşılma olmasın, bu kesim, dara, bez payı, ıslaklık payı değildir. Bu bahse konu miktar çayın kalite ya da kalitesizliğine göre değişecektir. Örneğin çay yüzde 30 kötüyse 100 kg çaydan 30 kg çay düşülecektir.

Eksperler bu uygulamaya karşı çıkmışlar, uygulamasının mümkün olmadığını söylemişlerdir. ÇünküÇaykur çayı müstahsilden zamanında alma garantisi verememektedir. Belirli bir zaman diliminde toplanması gereken çay, toplanmazsa kaliteli olması mümkün mü? Ya da bozuk olmaması elde mi? Siz çayı üreticiden zamanında almayacaksınız, bir de o çaydan kalite bekleyeceksiniz.

Bu işin bir başka boyutu daha vardır. Eksperler, iki ya da üç alım merkezine bakmaktadırlar. Bu kadar kısıtlı zamanda, siz, tüm bezleri açtıracaksınız, onlara tek tek yüzdelik oranlar verecek siz. O bezleri muhtemeldir ki, tek tek tartacaksınız. Telefondan girip karta yazacaksınız, bunu yetiştirmek mümkün gözükmemektedir.

Onun içindir ki Eksperler, bu işin olmazlarını idare ile konuştular ve düşüncelerini söylemişlerdir. Bu yıl uygulanır mı, tam olarak kimse bilmiyor ama bu iş tartışılmışsa, düşünülmüşse muhtemeldir ki uygulaması da ardından gelecektir.

Biz yaş çay üreticileri ve Çay Üreticileri Sendikası (Çay-Sen) olarak, çayın kaliteli olmasının tarlada başladığının bilincindeyiz. Bunu ret etmiyoruz. Ama diyoruz ki, çayımızı tarladan toplanması gereken zamanda biz toplayacağız, peki siz alacak mısınız? Zamanında toplanmayan çaydan kalite bekleyemezsiniz. Yanlış olanda  budur zaten.

Siz daha fabrikalarınızı sezona hazırlamakta zorlanıyor ya da planlama yapmadığınız için fabrikalarınızı sezona hazırlayamıyorken; çay üreticisini adeta cezalandırırken, kontenjanlarınız yüzünden kotalarını dolduramazken, hangi kaliteden söz ediyorsunuz? Böyle kötü yönetim basiretsizlikleriyle siz kaliteyi yakalayamazsınız, bu kafayla bu iş olmaz…


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık