MEHMET C.PEKER

AKTİF YURTTAŞLIK İÇİN DOĞRU ZAMAN


MEHMET C.PEKER
20 Mayıs 2018 Pazar 08:41

Değerli yurttaşlarım merhaba,

İzinlerinizle, sizlere (aslında hepimize) birkaç soru sormak istiyorum.

1 - Yurttaşlık haklarımızı biliyor muyuz?

2 - Yurttaşlık görevlerimizi biliyor muyuz?

3 - Yurttaşlık sorumluluklarımızı biliyor muyuz?

4 - Sevdiklerimiz ve hatta kendimiz ile ilgili konularda kimler karar alıyor, biliyor muyuz?

5 - Dolaylı ve/ya doğrudan bizlerle ilgili olan kararları alanlar gerçekten yetkin kişiler mi acaba?

İlk soruya cevap olarak; “yaşam hakkı” diye başlayıp “güvenlik”, “sağlık”, “eğitim” diye devam edebiliriz.

İkinci soru ile ilgili olarak ilk akla gelenler; “yasalara uymak”, “vergi”, “oy vermek”, erkekler için ” askerlik” vb olabilir.

Dördüncü soruya cevap olarak; çok sayıda kişi olduğunu ve farklı alanlarda birden çok ve farklı kişiler olduklarını söylemek mümkün, sanıyorum.

Beşincisi ile ilgili cevabım ise; “istisnalar kaideleri bozmaz diyerek” HAYIR.

Yanlış okumadınız!

Dolaylı ve/ya doğrudan bizlerle, sevdiklerimizle ilgili kararları alanlar (istisnalar hariç) gerçekten yetkin kişiler DEĞİLLER, biraz derinleştirelim isterseniz.

Bence; “onlar” genellikle ilişkilerinin gücü ile aday oldukları temsil görevlerine hangi birikim, yetkinlik ve becerileri ile o göreve aday olduklarının farkında değillerdir, düşünmeleri gerekmemiştir ve dolayısı ile hangi yetkinliklerini daha da geliştirmeleri gerektiğini bilmezler.

Neden mi?

ÇÜNKÜ BİZ, ikinci sorudaki “görevlerimiz” ile üçüncü sorudaki “sorumluluklarımız” arasındaki farkı bilmiyoruz ve/ya ihmal ediyoruz da ondan.

ÇÜNKÜ BİZ, “yurttaşlık sorumluluklarımız”ın yaşam kalitemize olası etkilerinin farkında değiliz de ondan.

ÇÜNKÜ BİZ, ilk sorumluluğumuz olan AKTİF YURTTAŞ olmak konusunda hep çekingen davrandık da ondan.

ÇÜNKÜ BİZ, apartmanlarımızdan, mahallelerimizden, köylerimizden başlayıp, ülke yönetimine kadar tüm yönetim süreçlerini “yoğun işlerimizi ve/ya kariyer planlarımızı kendimize bahane ederek” hep başkalarına havale ettik de ondan.

ÇÜNKÜ BİZ,  kendimizi doğrudan ilgilendiren konularda dahi yönetime KATILMAK yerine, “sokaklarımızdan, mahallelerimizden başlayarak izlemeyi ve apartmanlarımızdan başlayarak bedelini ödemeyi” kabul ettik de ondan.

ÇÜNKÜ BİZ, bizleri TEMSİL etsin diye görev verdiklerimizi, seçim süreçleri sonunda değerlendirmek gerekiyor ise değiştirmek ile yetinip, süreç içinde olay tepki ve/ya konu yaklaşım bazında denetlemek, görüş ve önerilerimizi paylaşmak konusunda yetersiz kaldık da ondan.

Diyorum ki; yarından tezi yok “apartmanımızdan, sokağımızdan, mahallemizden başlayarak” hayaller kuralım ve komşularımız ile paylaşalım. Hep birlikte mutlu olabilmek adına ortaklaştırılmış, önceliklendirilmiş  beklentilerimiz olsun.

Diyorum ki; bunların gerçekleştirilmesi için, “bizler de” neler yapabileceğimizi düşünelim, süreçlere bizzat KATILALIM.

Diyorum ki; etki alanlarımız dışına çıkmamız gerektiğinde, birikimlerine güvenerek şeffaf uzlaşı yöntemleri ile belirlediğimiz komşularımızın / arkadaşlarımızın bizleri TEMSİL etmelerini sağlayalım.

Diyorum ki; gelin AKTİF YURTTAŞLAR olarak, “KATILIM, TEMSİL ve DENETİM kavramlarının önemi ve değerleri ile yaşamımızın içinde yer alabilmeleri için olası yöntemler” konularında biraz sohbet edelim.

Ne dersiniz?

Selam ve sevgilerimle,

 

Mehmet C. Peker; 1960 yılında doğmuş, Fındıklı / Rize nüfusuna kayıt edilmiş. Trabzon İskenderpaşa İlkokulu, Ankara Atatürk Anadolu Lisesi ve Ortadoğu Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliğ Bölümünden mezun oldu. 30 sene inşaat sektöründe, saha mühendisliğinden genel müdürlüğe kadar bir çok sorumluluklar alarak özel şirketlerde görev yaptı.  Şu an aktif yurttaşlık yapıyor. Cumhuriyet Halk Partisi Çankaya Remzi Oğuz Arık Mahallesi Üyesi, Sosyal Demokrasi Derneği Genel Merkezi Yönetim Kurulu Üyesi, Çayyolu Semt Meclisi Gönüllüsü, Ankara Atatürk Anadolu Lisesi Mezunları Derneği Üyesi, ODTÜ Mezunları Derneği Üyesidir.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık