Ana Sayfa Sağlık 10 bin vaka sayısına hangi ülke kaç günde ulaştı?

10 bin vaka sayısına hangi ülke kaç günde ulaştı?

Yeni tip koronavirüs salgını Çin dışında yayılmaya devam ederken Türkiye'de tespit edilen Covid-19 vaka sayısı 10 bin 827'ye, can kaybı ise 168'e yükseldi.

Giriş Tarihi: 1 Nisan 2020 Çarşamba 03:34
10 bin vaka sayısına hangi ülke kaç günde ulaştı?

30 Mart itibariyle vaka sayısının 10 bini geçtiğini duyuran Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, ölü sayısını da 168 olarak açıkladı.

 

Salgından en çok etkilenen ülkelerin başında gelen İtalya, İspanya ve Fransa'da karantina önlemlerine rağmen Covid-19 vakalarında inişli çıkışlı bir seyir söz konusu. Vaka sayısında 10 bin sınırını geçme hızı ülkeden ülkeye farklılık gösteriyor.

Türkiye'de sağlık bakanlığı ve tüm dünyadaki vakaları anlık güncelleyen ABD merkezli Johns Hopkins Üniversitesi'nin veri tabanına göre ABD, İran, Güney Kore, Almanya, İspanya, İtalya ve Fransa gibi salgının en etkili olduğu ülkelerde vakaların ilk ortaya çıkmasından sonraki ilk 10 gün içerisinde vaka sayısının en fazla arttığı ülke Türkiye.

Vaka sayıları ülkelerin yaptıkları testlerle doğrudan alakalı bir durum. İlk vakanın ortaya çıkmasından sonra test sayısını artıran ülkelerde vaka sayısı, test uygulamasını geç hayata geçiren ülkelere oranla daha yüksek olması daha büyük bir ihtimal.

Örneğin ilk günlerde vaka sayısının az olduğu ülkelerden Amerika Birleşik Devletleri'nde de son günlerde test sayısının artırılmasıyla birlikte vaka sayısında da sıçrama olmuştu.

Türkiye'de Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'ya göre 10 bin vaka sayısına erişildiği 30 Mart itibariyle yapılan toplam test sayısı 76 bin 981.

https://tr.euronews.com/2020/03/31/10-bin-vaka-sayisina-hangi-ulke-kac-gunde-ulasti?utm_source=newsletter&utm_medium=tr&utm_content=10-bin-vaka-sayisina-hangi-ulke-kac-gunde-ulasti&_ope=eyJndWlkIjoiMzBhMzE2OTAwZDE2MzMzNzBlZmUxYjBiMjNlMmZhYmQifQ%3D%3D

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Türkiye'nin günlük salgın bilançosu

Türkiye'nin günlük salgın bilançosu

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık